ZTICHLÉ BUDOVY je studentský projekt, který spojuje opuštěné nevyužité prostory s novou hudbou. Chceme dát příležitost nejen mladým skladatelům prezentovat svou tvorbu netradičně a svobodně.
Kdysi využívaná, prosperující místa, plná lidí a zvuků. Dnes prázdné prostory. Ticho. Najděme pro ně nový zvuk, nové využití, nové lidi. Rozezvučme ticho. Alespoň na chvíli…

ZTICHLÉ BUDOVY I

světlo / prostor / hudba


Prvotní impuls vzešel od studentek hudební vědy Anny Laborové a Petry Čtveráčkové na začátku roku 2015. Základní myšlenka – nabídnout studentům kompozice příležitost k provedení svých skladeb – je ve své podstatě úplně prostá, až samozřejmá. Ale ve skutečnosti se k tomuto studenti mimo prostory škol dostanou jen málokdy. Proto se organizátoři rozhodli dát skladatelům nové netradiční možnosti a současnou vážnou hudbu ze sálů konzervatoří, JAMU apod. posunout někam, kde lidé budou hudbu vnímat všemi smysly a prostor dotvoří celkový zážitek a atmosféru.

Jako koncertní prostor byla zvolena hala v areálu bývalé továrny MEZ Židenice, která byla postavena v roce 1950. V současné době zde sídlí několik firem, část je využita jako sklady a některá patra jsou opuštěná. Cílová hala nabízí minimalistickou atmosféru, nekonečnou řadu oken spolu s výhledem na železniční trať. Prostor stvořený na oživení a rozpohybování. Prostor pro hudbu.

Sestřih koncertu:

Záznam celého koncertu:


video: Filip Dufka, Marek Bartečko

Na programu zazněly studentské skladby:

Markéta HUSKOVÁ / 1. ročník skladby JAMU
_FUGKA č. 1 – na foukačku hraje Markéta Husková
_KALINA – na klarinet hraje Veronika Coganová

Petra ČTVERÁČKOVÁ / 4. ročník konzervatoře oboru skladba, 2. ročník hudební vědy MU
_Žítkovské elegie – na cimbál hraje Petr Blaha

Filip HOLACKÝ / 5. ročník konzervatoře oboru viola
_Sonáta pro sólovou violu – na violu hraje Filip Holacký

Jakub GYÖNYÖR / 3. ročník konzervatoře oboru skladba
_bez názvu – skladba pro sólovou kytaru, hraje Jakub Gyönyör

Otto WANKE / Konservatorium Wien a Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
_Stufen – skladba pro housle a elektroniku, na housle hraje Hana Novotná

Jiří DVOŘÁK / 1. ročník konzervatoře oboru skladba
_Tři procházky s E. Satiem a vzpomínka na ně – na basklarinet hraje Pavel Šabacký


Dnešní moderní (současná) doba je tak trochu o hledání a v dobré víře probudit posluchače, diváka i o šokování. Skladatelé se snaží najít něco co tu ještě nebylo. Interpreti hledají způsoby jak nově, jinak zahrát skladbu, která už se hraje třista let. Z tohoto pohledu je multimediální projekt výbornou šancí jak oslovit posluchače a atakovat co nejvíce smyslů. Posluchač je tak vtažen do hudby, prostoru, historie, své vlastní nálady… Dalším pro mě pozitivním aspektem je šance pro mladé komponisty vyzkoušet, experimentovat, formulovat své skladatelské myšlenky. Ze své praxe bohaté na soudobou hudbu, mohu potvrdit, že hudba, která je zkomponovaná a zahraná je nejcennější zkušeností pro mladého skladatele.

Gabriela Tardonová

cz / en / de
 • MY
  Anna Laborová
  Anna
  Laborová další…
 • Kontakt
 • Novinky
  rozhovor s Borisem Klepalem
  pro město hudby
  další…
 • Podpořte nás

  Projekt vzniká s neziskovou myšlenkou, vstupné dobrovolné, ať si skladatelé užijí co největší publikum. Všichni organizátoři se zapojují bez nároku na honorář a se svými vlastními peněženkami. Snažíme se z minima vytáhnout maximum.

  I malým příspěvkem pomůžete zjednodušit přípravy sálu, tisk plakátů a programů, přepravu a další věci spojené s koncertem.

  Pokud vás projekt zaujal a myslíte, že stojí za to ho podpořit, prosím pošlete nám svůj příspěvek na č. ú. 1396919017/3030. Do zprávy pro příjemce uveďte "ZTICHLÉ BUDOVY" - a vaše JMÉNO, ať víme, komu poděkovat a rezervovat VIP místa ;)

 • Fotogalerie
  intro
 • Mediální partneři
  mestohudby.cz fullmoonzine.cz